تبلیغات
شکارچی - کوسه ها
شکارچی
انسان هرچه قدر هم که پیشرفت کند چاره ای جز بازگشتن به طبیعت ندارد
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
کوسه

 

کوسه ماهی یکی از خطرناک ترین آب زیان است که با توجه به بزرگی جثه ی بعضی از آنها مثل : کوسه یا کولی کر (Kooly car) ، صید آن با تهور بسیار و خطرات بی شمار همراه بوده و به سختی و دلهره انجام می گیرد .
بزرگ ترین وتنومندترین نوع کوسه ،کولرکر، یا کولی گو (گاو ) ،یعنی تنومند و بسیار بزرگ می نامند. شکار کولی گو ، یا کولی کر ، از تماشایی ترین صیدها و در عین حال یکی از انواع خطرناک شکار کوسه است .
کوسه ها برای انسان نافع و سودمند می باشند و صیادان برای شکار آنها و استفاده از گوشت و روغن جگر و باله پشت آن ها ، تلاش بسیار می کنند و بقیه ی بدن حیوان در صورت صید فقط به درد کود برای درختان و غذای دام و طیور می خورد . برای صید کوسه از قلاب های مخصوص و تورماهیگیری استفاده می شود ، در کشورهای اروپایی و خاور دور ، شعاع های باله ی کوسه را در می آورند و در تهیه سوپ باله ، از آن استفاده می نمایند و نیز از باله های شنای کوسه یک نوع چسب بسیار عالی تهیه می کنند .
در بین کوسه ها چند نوع وجود دارند که به آدم خوار معروف می باشند و به محض دیدن انسان در آب به او حمله می کنند ، این نوع کوسه ها را « کوسه سفید » و « کوسه آبی » و « کوسه ببری » و « کوسه ی پلنگی » می نامند که از انواع بسیار خطرناک هستند . کوسه ها به وجود این که در طبقه ماهی ها رده بندی شده اند ، از لحاظ استخوان بندی با ماهی تفاوت دارند ، چون برخلاف ماهی دارای استخوان نیستند و اگر بخواهیم آن را به عضوی از بدن انسان تشبیه کنیم ، باید بگوییم که غضروفی و شبیه به قسمت بیرونی گوش انسان است .
کوسه هایی که آدم خوار هستند ، معمولاً در نزدیکی ساحل به آدم ها حمله ور شوند و با تیغ های پشت چنان ضربه ای به دست یا پا یا حتی به تنه ی آدم وارد می کنند که بلافاصله دست یا پا یا تنه ی انسان به کلی قطع می گردد . در سواحلی چون خلیج فارس ، این انواع کوسه ها به « کولی گرگ » معروف هستند . کوسه هایی وجود دارند به نام بُمبک که این نوع کوسه ، مانند حیوان تخم نمی گذارد تا بچه بیاورد ، یعنی برخلاف ماهیان دیگر ، و اغلب مشاهده گردیده که بمبک بزرگ را چون شکم شکافتند بچه در شکم آن یافته اند و در شکم آن بچه ، باز بچه ی دیگر موجود و آن بچه ی اخیر را در این صفحات ولدوالولد می گویند و خواص ولدولولد برای تقویت باه زیاد است .
کوسه ماهی در آب بسیار سریع شنا می کند و ضمناً شنا کردنش آرام است ، به طوری که با وجود عظمت جثه اش موج و حرکتی غیرعادی در آب دریا نمی کند . از این جهت خطر بیشتر است چون به طور ناگهانی ، شناگران را در دریا غافلگیر می کند .
قرش لخم ، اره ماهی ، ماهی کوسه . کوسه ماهی ، نوعی ماهی بزرگ جثه که در رودها و دریاها پیدا می شود ، رنگش قهواه ای ، درازای بدنش به ۶ متر می رسد ، یک قسم آن دندان های تیز اره مانند دارد و به انسان حمله می کند و دست و پا و سایر اعضای بدن انسان را قطع می کند و می خورد ، ماهی های دیگر را هم شکار می کند . گونه ای از ماهی های کوسه در خلیج فارس وجود دارند که حداکثر طول آن ها بین ۵/۱ تا ۲ متر است ، ولی دارای جثه ی سنگین و بسیار درنده است .
انواعی از کوسه ماهی ها :
▪ کولی بیلی : طول آن بیش از یک متر نیست و همیشه به کنار دریا می آید و در حال که دو باله ی خود را تکان می دهد سرش را زیر شن و خاک ساحل می کند . از این جهت به کولی بیلی ، معروف شده است . گوشتش به درد کاری نمی خورد .
▪ کولی سیاف : به نام کولی شمشیری و کولی اره ، هم شناخته شده است ، زیرا در جلو سرش یک اره دو سر بسیار تیز و برنده و خطرناک به طول حدود دو متر وجود دارد و به هر چیزی و هر کجا برسد و بزند ، آن را اره می کند و از هم می درد . طول این کوسه با اره اش معمولاً در حدود شش تا هشت متر است .
▪ کولی گرگ : از خطرناک ترین کوسه های دریا است و عموم دریانوردان ازاین کولی وحشت دارند. کولی گرگ بدنی آبی رنگ دارد و دهانش تا یک متر باز می شود و یک آدم رابه خوبی می تواند ببلعد. از نوع کولی گرگ بیشتر در دریای سلامه یافت می شود و خوشبختانه در آب های ایران کمتر رفت و آمد می کند . کولی گرگ وقتی به صیادان ماهی برمی خورد ، تور و قلاب آن ها را پاره می کند و مرتباً در اطراف ، وزیر لنج حرکت می نمایند .
▪ کولی گربه : وزن کولی گربه تا ۲۰ کیلو هم می رسد و بدنش مانند گربه نرم و انعطاف پذیر است. برای صیاد خطری ندارد و معروف است که بی عرضه ترین نوع کولی است و قدرت دفاع از خود را ندارد . تند و سریع هم می تواند شنا کند و صیاد به راحتی می تواند دمش را بگیرد و از آب بیرون بیاورد . گوشت این کوسه را خشک کرده و به عنوان کود ، از آن استفاده می کنند ، کولی گربه در خارج آب در هوای مناسب ،
کولی گربه در خارج آب در هوای مناسب ، دو تا سه روز هم زنده می تواند بماند .
▪ کولی سیاه گوش یا کولی سومک : در دو طرف سرش دو گوش کوچک دارد که به همین مناسبت به سیاه گوش معروف شده است . گوشت کولی سیاه گوش را می خورند و معتقد هستند که خاصیت دارویی دارد و هرکس دست وپایش را باد بگیرد و ورم شکم داشته باشد ، گوشت این نوع کوسه را بخورد بهبود می یابد . هم چنین روغنش را به بدن می مالند و می گویند که مفید است .
▪ کولی نمرانی : صیادان می گویند ، کولی نمرانی در حقیقت سگ دریا است و همه را می گیرد و آدم را می خورد .
▪ کولی سوار : بدن کولی سوار دراز است ، باله پشت کولی سوار هم به فروش می رسد و قیمت دارد ولی مطابق ارزش و قیمت باله پشت کوسه ی سیاف نمی باشد و از آن کم بهاتر است ، ازاین جهت به کوسه ی (سوار) یا دست دوم ، معروف شده است .
▪ کولی شیردندان : این کوسه ، شش ردیف دندان در دهان دارد ، و با وجود داشتن این دندانها از خطرناک ترین کوسه ها به شمار می رود .
ـ انواع دیگر کوسه ها را به نام های زیر می توان اشاره کرد :
کولی کر ، کولی بناتی ، کولی سرگرد ، کولی سرخ ، لم لم ، کولی ناوی ، کولی سهره سرخ ، تولی پنگ سر ، کولی جنازه ، کولی مشما ، کولی کراگری ، کولی بلند ، کولی گرسه ، کولی بودوین ، کولی بی دندان ، کولی شارو و کولی چشم زیر . گوشت اکثر این کوسه ها را خشک کرده و به عنوان کود از آن ها استفاده می کنند .
کود و داره از کوسه
از باله و دم داروهایی می سازند که برای انسان مفید است ، عده ای از مردم بندر گنک ، کارشان خشک کردن کوسه است و باله و دم این حیوان درنده را جمع می کنند و به مردم ، مخصوصاً مردم هندوستان می فروشند .
سیفه از روغن کوسه
بزرگ ترین بهره ای که می توان از کوسه برد ، تهیه روغن از جگر این حیوان است . روغن کوسه نیز به سهم خود دارای فواید قابل توجهی است و دوام قایق ها و موتور لنجها را تا چندین برابر ، اضافه می نماید و عمر آن ها را افزایش می دهد، به طوری که چوب لنج ها سال ها در آب شور دریا مقاومت کرده و پوسیده نمی شود . روغن کوسه علاوه بر استحکامی که به چوب لنج ها می بخشد ، ظاهراً آن ها را نیز قشنگ و زیبا می کند و بر جلوه کشتیهایی که بر روغن کوسه آغشته شده اند ، صدچندان می افزاید .
کوسه کر :
کوسه عظیم الجثه ی کر ، به کولی کر ، یا کولی گو ، معروف است ، از بزرگ ترین آبزیان می باشد . طول این کوسه به ۲۲ متر و ارتفاع آن به ۵ متر و وزن متوسط آن به چندین تن و فاصله ی بین دو چشم حیوان ، به ۳ متر هم می رسد . چون کوسه ی کر نسبت به اتفاقات اطرافش بی تفاوت است و از صدای موتور لنج ها فرار نمی کند ، به « کوسه ی کر» معروف شده است. به « کوسه کر » معروف شده است . از روغن جگر کوسه که معمولاً بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو وزن دارد ، سیفه یا روغن می گیرند و آن را برای استحکام قایق ها و موتور لنج ها به بدنه ی آن ها می مالند .
کوسه ی کر ، با آن بدن بزرگ و کم پیکر از حیوانات ریزی به نام «فلفل» و «دال » و « گروز» و بلاخره از میان «روبیان یا میگو » نیز تغذیه می کنند . فلفل ، یک نوع حیوان دریای ریز و دراز است که شکل رشته را دارد و بدون استخوان و نرم است . دال ، یک حیوان خطرناک . زهر دار دریایی ، به اندازه یک انار معمولی با ریشه های بسیار است . گروز ، یک جانور قرمز رنگ به اندازه یک بادام معمولی با ریشه های بسیار است .
کوسه بغیر از قلب و اطراف روده ها و گردن ، در سایر قسمت های بدن ، اصلاً خون ندارد و تمام بدنش رگ و پی است . پوست بدن کوسه کر ، به طرف دم صاف است ، ولی جهت پوست از دم به طرف سر مثل اره است .
نتیجه گیری و خلاصه
کوسه یکی از خطرناک ترین آبزیان است که بزرگ ترین یا تنومندترین آن ، کوسه ی کر نام دارد . کوسه برای انسان نافع و سودمند می باشد و از روغن جگر آن ، استفاده فراوان می کنند . برای شکار کوسه از تور و قلاب استفاده می کنند ، ولی در انواع کوسه ها ، نوع آدم خوار وجود دارد که مردم نواحی خلیج فارس آن را «کولی گرگ» می نامند .
بدن کوسه دارای استخوان نمی باشد و باید بگوییم که غضروفی و شبیه به قسمت بیرونی گوش انسان است . کوسه در آب بسیار سریع شنا می کند و ضمناً آرام و بدون این که در آب حرکتی غیر عادی ایجاد کند ، شنا می کند و این باعث می شود که موجودات دیگر را غافلگیر بکند .
ـ کوسه ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که از قبیل آن ها :
کولی بیلی ، کولی سیاف ، کولی گرگ ، کولی گربه ، کولی سیاه گوش ، کولی نمرانی ، کولی سوار ، کولی شیردندان ، و انواع و اقسام کوسه های دیگر که گوشت اکثر این کوسه ها را خشک کرده و به عنوان کود از آنها استفاده می کنند .
از باله و دم کوسه داروهایی می سازند که برای انسان مفید است ، و کوسه را خشک کرده و برای تهیه کود از آن استفاده می کنند . بزرگ ترین بهره ای که می توان از کوسه برد، تهیه ی روغن از جگر این حیوان است ، که برای استحکام بخشیدن به قایق ها و موتور لنج ها ، مورد استفاده انسان است .
عظیم الجثه ترین کوسه ، کولی کر ، یا کولی گو ، است و چون نسبت به اتفاقات اطرافش بی تفاوت است ، به « کولی کر» معروف شده است . کوسه ی کر ، با آن بدن بزرگ و کم پیکر از حیوانات ریزی به نام «فلفل» و «دال » و «گروز » و بلاخره از « روبیان یا میگو » نیز تغذیه می کند . این کوسه بغیر از قلب و اطراف روده ها و گردن ، در سایر قسمت های بدن ، اصلاً خون ندارد و تمام بدنش را رگ و پی تشکیل می دهد .

منبع   -http://www.ardalan.id.ir/forum/about2171.html

 

کوسه ماهی دم دراز

کوسه ها

 

توزیع جغرافیایی:
كوسه ماهی های دم دراز اقیا
نوسی و گونه های ساحلی در مناطق گرمسیری و آب های سرد ملایم در سراسر جهان ساكن شده اند ولی بیشتر در آب های ملایم رایج و معمول اند.
این كوسه ماهی در اقیانوس اطلس از جزیره نیوفاولند تا كابا در جنوب برزیل تا آرژانتین از نروژ و جزیره بریتانیا تا غنا و ساحل
Lvory كه شامل دریای مدیترانه است وجود دارد. اگرچه در میان سواحل بكر و دست نخورده اتلانتیك US
نیز یافت می شوند.
وجود این كوسه ماهی در جنوب انگلستان بسیار نادر است. همچنین این كوسه ماهی در مناطق
Indo-pacific در جنوب آفریقا تانزانیا سومالی Maldives مجمع الجزایر Chagos خلیج آدن پاكستان هند سرلانكا ساماترا ژاپن جمهوری كره استرالیا نیوزلند و New Caledonia یافت می شوند.
این ماهی دارای چشم تخم مرغی شكل عمودی بزرگ است همراه با یك نوك
V شكل در سر یك پوزه دراز و تعداد دندان های معدود. همچنین یك انتهای آزاد تیز در باله ی پشتی وجود دارد كه این باله قبل از منشا باله ی لگنی واقع شده است. كوسه ماهی دم دراز به كوسه ماهیان درنده شباهت دارد با این تفاوت كه كوسه ماهی دم دراز سر باریكتر و پوزه ی كشیده تر دارد و باله ی سینه ای تقریبا مستقیم با انتهای پهن دارد.
رنگ كوسه ماهی دم دراز:
كوسه ماهیان دم دراز اغلب قهوه ای تیره و خاكستری مایل به سفید هسنتد ولی غالبا كاملا سیاه هستند. این كوسه ماهیان در سطح پایینی بدنشان سفید هستند ولی لكه هایی نزدیك به باله ی پشتی و قسمت اصلی دم دارند كه این رنگ سفید به سمت باله ی سینه ای و سر نیز توسعه یافته است.
ساختمان د ندان ها:
كوسه ماهیان دم دراز دندان های كوچك شمشیری شكل با لبه های صاف شده دارند.حدود 20 دندان روی هر یك از آرواره های بالایی و 21 دندان روی آرواره های پایینی وجود دارند. دندان های هر دو آرواره مشابه اند و این دندان ها بصورت فزاینده ای مورب و با حاشیه ی بیرونی مقعر هستند.
دندان های كوچك
:
دندان های پوستی (
Dermal ) اشتراك زیادی با هم دارند و خیلی كوچك هستند( 2/0*21/. mm ) این دندان ها بصورت تیغه های افقی پهن و كوچك اند كه یك ساقه ی مناسب و بلندی دارد.

سایز سن و رشد:
نرهای این كوسه ماهی 5/10 فوت(
cm 330) و ماده ها حدود 8/14-8/5 فوت ( m 450-260) بالغ می شوند. آنها هنگام تولد حدود 5 فوت ( cm 150) طول دارند. این كوسه ماهیان جوان در هر سال حدود 3/0 فوت ( cm
10) در سال رشد می كنند.

 

تصاویر انواع کوسه ها

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389
یکشنبه 23 مرداد 1390 01:56 ب.ظ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
سهروفیروزان